Welcome, visitor! [ Register | Login

 

Stephen Hester, bir bonus içeren bir sözleşme imzaladı: onurlandırmayı nasıl düşünebiliriz?

  • Listed: Mart 20, 2017 1:01 pm

Description

1880’lerin korkaklıkla suçlanan Amerikalı bir asker olan Chuck Connors’ın açılış dizisinde, düğmeler savaş tuniklerinden birer birer koparılmış, daha sonra kılıcı yarı yarıya kesilmiş. Sonra kale dışına çıkıp durmadan durur.
Ah, Altmışlar telly – artık onları böyle yapmazlar.
Her ne kadar Fred Goodwin’in utancının ceketinin kraliçesindeki kuyruk parçalarına kadar uzanması pek olası olmasa da, eski RBS şefi için çok sempati duyacak pek çok kişinin olduğunu tahmin edemiyorum. Onun için fazla sempati duymuyorum ama sanırım şövalyeyi kaybetmesi gülünç görünüyor, tıpkı RBS’deki ardılı Stephen Hester’in bonusundan vazgeçmek zorunda kalması gülünç bir şey.
Yaptığımız kararlara ters düşmediği sürece, dünyanın geri kalan kısmında çok tuhaf, küçük ve oldukça çocukça görünme tehlikesi var. Fred Goodwin, RBS’yi dünyaya dayanan bir marka haline getirdi ve “bankacılık hizmetleri” ni iyi niyetle süsledi. Tabii ki RBS’yi kendine fazla ulaşmaya teşvik ettiğinden ve belki kibirli biçimde farkında olmadan çöküş tohumlarını eklediğinden emin olmak için kesinlikle suç işlemedi. Sonradan yanlış olan şey ne burada ne de orada.

    Aynı şekilde, Stephen Hester bir bonus içeren bir sözleşme imzaladı; Onu onurlandırmayı bile nasıl düşünebiliriz? Eğer bu geri dönüşümler doğruysa, neden üst düzey bir işadamı ya da bankacı, imzaladıkları sözleşmelerin geçerliliğine ya da onur ödeyenlerin samimiyetlerine hiç güvenmelidir?
Sokaktaki insanları durduracak ve onlara en çok hayran oldukları diğer insanlara soracak olsaydınız iki özellik ön plana çıkacaktır: sadakat ve güvenilirlik. Hepimiz arkadaşlarını destekleyen ve yaptıkları kararlarla ayakta duran insanlardan hoşlanıyoruz.
Ayrıca yapacaklarını söylediklerine göre olanlar. Benim için Goodwin ve Hester olayları, mevcut Hükümetin bu ilkeleri anlamadığını göstermektedir. David Cameron, geçtiğimiz hafta yeni bir anlaşma koşulları çerçevesinde Avrupa’daki ortaklarımıza karşı koyma kararını geri çevirerek kendisinden hiçbir iyilik yapmadı. Noel’de topuklarını kazdığında bir kahraman olarak selamlandı. Şimdi, bir kez daha onu geri çekilmekte görüyoruz.

    O iktidara gelmeden önce onun hükümette gerçekten zor kararlar almaya hazır olup olmadığı konusunda birkaç kez sordum. Bana her zaman doğru cevap vermekten kaçındı ve şimdi nedenini biliyorum: bu kararları alacak ama her zaman onlara sadık kalmaya hazır olmadığını.
Bu bağlamda ve ancak bu açıdan Tony Blair, David Cameron’un dayak yemesine vardı. Amerika’nın Irak’tan çekmesi, herhangi bir politikacının Falkland savaşından bu yana yapmak zorunda kaldığı en zor karardan kolayca vazgeçti ve bu kararın doğruluğundan asla vazgeçmedi. Aynı şekilde, IRA, müzakerelerin son aşamasında olduğu gibi İngiltere’nin en büyük banka soygunu işlediğinde bile, Kuzey İrlanda barış sürecinden vazgeçmeyecekti. Sonuç olarak serbest dolaşan tüm IRA haydutlarını izlemekten hoşlanmayabiliriz ancak sokaklarda bombalar daha iyidir.

    George Osborne’a vermek için, İngiltere’nin açığını azaltması gerektiği çizgisine sıkışmış. Şu anda Avrupa’nın geri kalanına kıyasla oldukça iyi görünüyoruz. Tories, o kadar sağlam olmasaydı, ancak kısa vadede sadece bu aşamada çok daha popüler olabilirdi. Vergilere verebileceği tavizler hala var ama George göz kırpmak istemiyor ve onun için ona hayranım.
Eğitimle ilgili olarak, Michael Gove biraz daha az başarmıştı, çünkü Lib Dems onu zayıflatmaya devam ediyor; Aynı şekilde mükemmel refah reformlarıyla Iain Duncan Smith’i. Her ikisi de sağlam durmalıdır. Clegg ve Co, nihai kararsız kişilerdir: kararı yokluğu nedeniyle tanımlanan bir parti.
BALIK başından aşağıya doğru sarkıyor ve tıpkı meclis harcamaları skandalının ulusa aldatmak için bir lisans vermesi gibi, üst kısımdaki zihinlerin sürekli değişmesi karanlık hissettiriyor. Fred Goodwin ve Stephen Hester’in alçak gönüllülüğüne karşı bir anlık sevinç hissedebiliriz ancak bunlar tek seferlik olamaz: mantıklı bir sonraki adım, onur ve ödüller sistemini gözden düşüren yenilemedir. Bu düşünceye düştüğüm dünyadaki duruşumuzu nerede bırakacak.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply